Pasteura 5, Warszawa
+48 22 55 32 133
makerspace@uw.edu.pl

Zespołowe Projekty Studenckie w Makerspace@UW

 

W ramach przestrzeni Makerspace@UW można zrealizować Zespołowe Projeky Studenckie. Udostępniamy zarówno miejsce do działania, dobrze wyposażone pracownie: lektroniczną, obróbki drewna, komputerową i druku 3D jak i zapewniamy warsztaty techniczne powiązane z pracowniami. Dysponujemy szeroką oferta urządzen jak i materiałów, z których można korzystać. Jesteśmy również otwarci na nowe zapotrzebowania na urządzenia, materiały i szkolenia.

Zapraszamy do kontaktu na adres mailowy makerspace@uw.edu.pl w celu skonsultowania projektu z zespołem Makerspace. Pomożemy w znalezieniu opiekuna, ustaleniu budżetu na materiały oraz harmonogramu projektu.

Więcej informacji o Zespołowych Projektach Studenckich jest dostępne pod tym linkiem.

Projekty realizowane w Makerspace@UW

 

Zawody robotów typu line-follower

Projekt zakończony sukcesem!

Wyjątkowy projekt, którego celem jest zbudowanie własnego, zaprojektowanego od podstaw, robota typu Linefollower – robotów podążających za wyznaczoną na trasie linią (zdjęcie trasy dostępne tutaj). Do dyspozycji uczestników projektu będzie pracownia elektroniczna z bogatym zapleczem podzespołów elektronicznych, pracownia mechaniczna wyposażona w materiały i narzędzia niezbędne do budowy np. podwozia i innych nie-elektrycznych części robota oraz zestaw drukarek 3D wraz z oprogramowaniem do tworzenia potrzebnych elementów 3D! Uczestnicy projektu mogą posiłkować się darmowymi warsztatami (kursy: druku 3D, programu Inventor (projektowanie 3D), elektroniczne, arduino, lutowania i inne) jak i poradami ekspertów na wyżej opisanych pracowniach w ramach Makerspace@UW (oczywiście pomoc będzie w formie wskazówek, a nie gotowych rozwiązań). Dodatkowo projekt zaplanowany jest w formie konkursu, którego rozstrzygnięcie odbędzie się pod koniec semestru w czasie Dnia Fizyka (10.05.19). Konkurs będzie zorganizowany przez Makerspace@UW. W związku z tym projekt ruszy dopiero przy zapisie min 3 grup (grupa to standardowo 3 do 5 osób). Konkurs będzie również otwarty dla grup z udziałem uczestników spoza Zespołowych Projektów Studenckich i będzie obejmował zgłoszenia studentów z całego UW. Więcej szczegółów pod adresem: http://makerspace.uw.edu.pl/pl/konkursy/

Samobalansująca się deska elektryczna z jednym kołem - zrób to sam!

Projekt zakończony sukcesem!

Projekt ma na celu zbudowanie elektrycznej, samo-balansującej się deski z centralnie umieszczonym kołem. Jazda na takiej desce polega na wytrącaniu jej z położenia równowagi, na co reaguje silnik elektryczny. Starając się ową równowagę przywrócić, deska nabiera prędkości. Projekt wymaga opracowania układu jezdnego wraz z elektroniką, zasilaniem oraz skonstruowanie platformy, na której może stanąć człowiek.

Projektowanie i drukowanie elementów zastępczych do maszyny typu flowpack

Projekt zakończony sukcesem!

Celem projektu jest dokładne zwymiarowanie istniejących elementów urządzenia, zaprojektowanie ich w dowolnym programie, a następnie ich wydruk na drukarkach 3D. Części pochodzą z maszyny pakującej wykorzystywanej w fabrykach firmy komercyjnej. W czasie projektu zaplanowana jest wizyta w fabryce w celu zobaczenia środowiska pracy danego elementu. Projekt realizowany w przestrzeni Makerspace@UW.

System sterowania ramieniem łazika marsjańskiego

Projekt zakończony sukcesem!

Celem projektu jest stworzenie systemu sterowania ramieniem robotycznym w układzie master-slave. Na podstawie istniejącego, funkcjonalnego ramienia robotycznego należy zaprojektować i wykonać (przede wszystkim korzystając z druku 3D) jego pomniejszoną replikę, zamontować na niej enkodery obrotowe, a następnie podłączyć je do Arduino i zaprogramować całość tak, aby funkcjonowała jako niestandardowy joystick. Stworzone mini-ramię zostanie wykorzystane przez Zespół Łazika Marsjańskiego UW do sterowania ramieniem łazika w układzie master-slave, tj. pozycja mini-ramienia będzie zadawała docelowe położenie dla ramienia zamontowanego na łaziku.

Railgun - budowa i badanie możliwości

Projekt zakończony sukcesem!

Projekt ma na celu zbudowanie prototypu railguna - działa elektromagnetycznego. W ramach projektu zostanie ono poddane badaniom balistycznym oraz próbie zoptymalizowania parametrów jego pracy. Przy użyciu  szybkiej kamery zostaną prześledzone tory ruchu pocisków w powietrzu i wodzie.

Generator Tesli

Projekt zakończony sukcesem!

Celem projektu jest wytworzenie generatora Tesli w celu podarowania go Pracowni Pokazów Wykładowych

Zautomatyzowane ustawianie kostek domina

Projekt zakończony sukcesem!

Zautomatyzowane ustawianie kostek domina