We use cookies on this site to enhance your user experience. Do You agree?

Warsztaty

W przestrzeni Makerspace@UW przy współpracy z Inkubatorem UW prowadzone są warsztaty z kateogrii TECH. Możesz tutaj znaleźć coś o programowaniu, elektronice, obróbce drewna, robotyce i druku 3D. Warsztaty cały czassię rozwijają i ciągle pojawiają nowe pozycje. Dodatkowo uruchomiliśmy dla Was Dyżury z każdej dziedziny, abyście mogli przyjsć i dopytać się naszego eksperta o nurtujące Was pytania lub przyjść po inspiracje! Zapisy na wszystkie zajęcia odbywają się poprzez stronę Inkubatora UW.

 

Nazwa warsztatu Czas trwania Wymagania Częstotliwość występowania Semestr występowania Maks. liczba uczestników
DIY – duże zegarki 4h brak 3 / rok sem. zimowy i letni 8
DIY – pracownia Św. Mikołaja 3h brak 2 / rok sem, zimowy 10
DIY – słoiczkowa lampka 4h brak 2 / rok sem. zimowy i letni 10
DIY – zdobienie drewna 4h brak 2 / rok sem. zimowy i letni 8
Praktyczny druk 3D 4h brak 1-2 / miesiąc sem. zimowy i letni 10
Inventor – stwórz coś z niczego! 5h brak 4 / semestr sem. zimowy i letni 10
Elektronika 4h brak 3 / semestr sem. zimowy i letni 10
Elektronika – lutowanie 2h brak 2 / semestr sem. zimowy i letni 10
Elektronika – robotyka 4h brak 2 / semestr sem. zimowy i letni 8
Elektronika – płytki PCB 2x3h + 4h BHP elektronicznej 1 / semestr sem. zimowy i letni 5
Dyżur – pracownia obróbki drewna 4h brak 5-6 / miesiąc sem. zimowy i letni 3
Pracownia Obróbki Drewna – szkolenie BHP 1h brak 4-5 / miesiąc sem. zimowy i letni 3
Pracownia Obróbki Drewna – warsztaty łyżkarskie 6h brak 2 / rok sem. zimowy i letni 6
Ogólna morfologia drewna i inne zagadnienia materiałoznawcze 2h brak 1 / rok sem. letni 6
Podstawy drzeworytu 5h brak 1 / rok sem. letni 6
Tradycyjne połączenia poprzeczne drewna 5h brak 1 / rok sem. letni 6
Tradycyjne połączenia wzdłużne drewna 5h brak 1 / rok sem. letni 6
Dyżur w pracowni krawieckiej – praca własna 4h brak 3-4 / miesiąc sem. zimowy i letni 6
Szkolenie z obsługi overlocka 2h BHP krawieckiej 1 / miesiąc sem. zimowy i letni 4
Szycie dla początkujących – warsztat I stopnia z użyciem maszyny do szycia 3h brak 2 / miesiąc sem. zimowy i letni 6
Kosmetyczka – warsztat II stopnia z użyciem maszyny do szycia 4h BHP krawieckiej 3 / semestr sem. zimowy i letni 6
Warsztaty z hafciarki komputerowej 4h brak 2 / miesiąc sem. zimowy i letni 6
Podstawy programowanie w języku Python 3x3h brak 1 / rok sem. zimowy i letni 12

 

DIY – duże zegarki

DIY (Do It Yourself – czyli Zrób to sam!) to obecnie bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu, pomysłu na ciekawą aranżację wnętrz czy pomysłu na firmę. Dla nas jest to przede wszystkim radość z tworzenia rzeczy własnoręcznie. Kto nigdy tego spróbował ten nie wie. Zachęcamy więc to podjęcie tej próby razem z nami! Wytwarzane przez nas twory na warsztatach, przez to że są zaprojektowane i wytworzone ręcznie, maja niepowtarzalny wygląd i jedyny w swoim rodzaju urok.

DIY – duże zegarki to proste warsztaty, których celem jest pokazanie możliwości praktycznie każdej z pracowni w Makerspace@UW. W tym wypadku pod opieką prowadzącego razem wykonamy zegarek z drewna! Samodzielnie każdy z uczestników:

  • przygotuje sobie kawałek drewna, wierci otwór;
  • zaprojektuje i wydrukuje zawieszkę do zegara;
  • wykona wypalarką cyfry na tarczy;
  • zainstaluje mechanizm zegarowy i wskazówki.

 

DIY – pracownia Św. Mikołaja

Gdy zbliżają się Święta ruszamy z naszym tematycznym warsztatem DIY. Na zajęciach popracujemy trochę z drewnem – robiąc drewniane, wypalane ozdoby choinkowe czy stylowe drewniane zawieszki do prezentów. Dla śmiałych możliwość zrobienia zawieszek z własnym zdjęciem! Koniecznie przynieście ze sobą w formie cyfrowej swoje zdjęcia, bądź osoby którą chcecie obdarować! Dodatkowo popracujemy również nad elektroniczną wersją kartki świątecznej, która, świecąc i mrugając ozdobi Wasze biurka! Serdecznie zapraszamy! Czego nauczy się uczestnik? – jak zrobić fajne ozdoby i zawieszki świąteczne – jak korzystać z wypalarki do drewna – jak przenosić obraz na drewno Co trzeba wiedzieć na wejściu? NIC! My Cię wszystkiego nauczymy!

 

DIY – słoiczkowa lampka

Kolejne zajęcia z serii DIY to słoiczkowa lampka! Będziecie mieli okazje samodzielnie dobrać kolor przewodu, ale i samodzielnie go zarobić i przyłączyć do lampki. Zobaczycie jak należy podłączyć się prawidłowo do włącznika i do wtyczki, sprawdzicie co siedzi w środku i jak to działa. Również samodzielnie będzie wiercić w szkle, projektować oraz drukować 3D uchwyt do żarówki! Na koniec przyozdobicie swoją lampkę na swój własny sposób, dostępnymi u nas materiami. Końcowy efekt będzie niepowtarzalny! Dajemy Wam gwarancję, że takiej drugiej lampki nie będzie nigdzie indziej na całym świecie! Przy okazji poznasz wszystkie przestrzenie i możliwości Makerspace@UW! Na pewno zainspiruje Cię to dalszej przygody z Nami!

 

DIY – zdobienie drewna

Tym razem poświęcimy czas na różne techniki służące ozdabianiu drewna. Przyjrzymy się techniką transferu obrazu czarno-białego jak i kolorowego, wypalania, malowania i lakierowania. Dodatkowo zaprojektujemy ramkę na zdjęcia/obrazek, z wykorzystaniem projektowania i druku 3D. Co wyniesiesz: – podstawową o dekorowaniu drewna – umiejętność posługiwania się wypalarką – własnoręcznie wykonaną ramką Co musisz umieć: – nic, my Cię wszystkiego nauczymy!

 

Praktyczny druk 3D

Podstawowe szkolenie dotyczące wykorzystania druku 3D. Podczas warsztatu zapoznasz się z podstawami druku 3D. Po krótkim wstępie teoretycznym uwaga skupi się na praktycznym wykorzystaniu drukarek 3D w technologii FDM (Fused Deposition Modeling), czyli zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionego typu. W trakcie warsztatu zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnej obsługi drukarki 3D: od przygotowania modelu, przez wybór materiału i parametrów, przygotowanie drukarki, aż do ściągnięcia gotowego wydruku. Nie są wymagane żadne umiejętności techniczne, ani własny komputer. Więcej informacji o naszej ofercie dotyczącej druku 3D znajdziesz na https://makerspace.uw.edu.pl/wp/druk-3d/

 

 

 

Inventor – stwórz coś z niczego!

W czasie zajęć uczestnicy będą poznawać program Inventor przeznaczony do tworzenia modeli 3D. Podstawy programowania i obsługi bardziej zaawansowanych programów, zawsze stwarzają duże problemy. Dlatego też oferujemy darmowy kurs dla początkujących, którego celem jest przeprowadzenie przez pierwsze trudne początki nauki. Opanowanie pierwszych funkcji w programie pozwala na stworzenie wielu ciekawych i przydatnych modeli. W połączeniu z drukarką 3D daje to wiele możliwości. Jako końcowy efekt zajęć postanowiliśmy więc wydrukować stworzone przez uczestników modele, które będą do odbioru u nas w Makerspace na Wydziale Fizyki. Jednocześnie zachęcamy od odbycia kursów obsługi drukarek 3D i samodzielnego drukowania własnych pomysłów. **Przed zajęciami koniecznie przeczytaj, jak się do nich przygotować.

 

Elektronika

Są to zajęcia wprowadzające na Pracownię Elektroniczną Makersapce@UW. W czasie ich trwania dowiesz się zarówno o podstawach wiedzy z zakresu elektroniki jak i o możliwości dalszej pracy i zabawy związanych z tą tematyką w naszej przestrzeni. Przede wszystkim przedstawimy Wam dwie podstawowe oferowane przez nas ścieżki poznawania elektroniki, to jest elektronika analogowa i cyfrowa (bez i z użyciem komputera). Opowiemy czego warto dalej się uczyć jeżeli będziemy chcieli zrobić automatyczną podlewaczkę do kwiatów, alarm przeciwwłamaniowy do domu czy stację kontroli temperatury domu. Przebrniemy również przez najbardziej podstawowe informacje wymagane do dalszej pracy w sposób łatwy i przyjemny.

Większość nauki odbędzie się poprzez doświadczenie! To Ty własnoręcznie zbudujesz swoje pierwsze układy i napiszesz pierwsze proste oprogramowanie! Pokażemy Ci również przykładowe zrealizowane projekty i zaprezentujemy gamę dostępnych czujników (ruchu, koloru, temperatury, światła, dźwięku, czytnik linii papilarnych, mini kamerę HD i wiele innych) oraz elementów dostępnych dla wszystkich chętnych.

Zapraszamy wszystkie osoby, nie zależnie od stanu wiedzy w tej dziedzinie. Nawet, a może i w szczególności, te osoby które przygodę z elektroniką dopiero zaczynają.

Co musisz już umieć:

Nic! To my Cię wszystkiego nauczymy!

Co wyniesiesz z zajęć:

– podstawowa wiedza z zakresu elektroniki

– wiedzę na temat możliwości pracy w Pracowni Elektronicznej w Makerspace@UW

 

Elektronika – robotyka

Zajęcia z cyklu elektronika, na których poświęcimy się budowaniu własnego robota, korzystając z zestawów Forbota. Na starcie otrzymujemy podwozie wraz z otworami na zamocowanie kół jak i sterowania (Arduino). Dalsze część pracy zależy już od nas. To jakie czujniki i jakie elementy zainstalujemy na naszym robocie, będzie wpływało na funkcje jakie może on spełniać. Możemy stworzyć światłoluba lub linefollowera. Możemy zaprogramować autonomiczną jednostkę unikająca kolizji, lub jeździka szukającego wyjścia z labiryntu. Opcji jest dużo i każdy będzie mieć szanse zrealizować swoją ideę. Sterowanie robota będzie się odbywało poprzez napisanie odpowiedniego oprogramowania do Arduino.

eżeli nasz projekt będzie bardzo rozbudowany i nie starczy czasu na zajęciach, nie dokończoną pracę można u nasz przechować i przyjść dokończyć ją po zajęciach. W razie trudności dostępne są dyżury z ekspertami z elektroniki i programowania Arduino.

Co musisz już umieć:

– mile widziane, lecz nie obowiązkowe ukończenie kursu Elektronika – zaczynamy!.

Co wyniesiesz z zajęć:

– wiedzę na temat podstaw budowy robotów jeżdżących

– praktyczne umiejętności programowania i projektowania robota

 

Elektronika – lutowanie

Zajęcia na których nauczysz się poprawnie lutować i odkryjesz że nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać! Wiele usterek w sprzętach elektronicznych, które dzisiaj nas otaczają, spowodowane jest przetartym kablem bądź zerwaniem przylutowanego pola. Po tych zajęciach nie będzie dla Ciebie straszne naprawić przerwany kabel w ładowarce czy przylutować oderwane przyłącze w słuchawkach. Będziesz mógł wiele zaoszczędzić naprawiając swoje urządzenia a nie kupując nowe!

W ramach warsztatu pokażemy jak zlutować ze sobą przewody zarówno cienkie jak i grube, jedno i wielożyłowe, jaką technika sprawdza się do połączeń sztywnych a jaka do giętkich. Nauczymy się również lutować elementy tak zwane przewlekane (występujące w większości urządzeń elektronicznych) a dla chętnych pokażemy tajniki lutowania elementów THT.

Co musisz już umieć:

Nic! To my Cię wszystkiego nauczymy!

Co wyniesiesz z zajęć:

– umiejętność korzystania z lutownicy

– umiejętność zlutowania podstawowych rodzajów kabli

– umiejętności lutowania elementów przewlekanych (THT)

Elektronika – płytki PCB

Zajęcia mają na celu nauczenie uczestników, tego jak zaprojektować i wykonać własny obwód drukowany. Po krótkim wstępie, prowadzący przedstawi na rzutniku podstawowe funkcje programu do projektowania płytek PCB oraz czynności niezbędne do ich wykonania. Uczestnicy wykonają również swoje projekty podczas zajęć. Każdy będzie miał również możliwość samodzielnego naświetlenia, wytrawienia, nawiercenia oraz polutowania swojej płytki. Projektowanie i wykonywanie PCB są technikami z grupy Rapid Prototyping. Są to umiejętności pozwalające w najszybszy sposób przejść od pomysłu do prototypu, który może być zaprezentowany potencjalnemu inwestorowi.

Co musisz umieć:

– podstawowa wiedza z zakresu elektroniki (bądź odbyty kurs Elektronika – Start!)

Co wyniesiesz z zajęć:

– znajomość symboli elementów elektronicznych

– umiejętność projektowania PCB (oraz znajomość potrzebnych bibliotek)

– umiejętność drukowanie mozaiki

– umiejętność przeniesienia wzoru na płytkę metodą fotochemiczną

– umiejętność wytrawiania miedzi

– umiejętność montażu elementów elektronicznych na płytce

 

Dyżur – pracownia obróbki drewna

Jeśli chcesz skorzystać z wyposażenia stolarni, porozmawiać o swoim projekcie lub po prostu o obróbce drewna zapraszamy w wyznaczonych godzinach.

 

Pracownia Obróbki Drewna – szkolenie BHP

Jeśli chcesz zostać przeszkolonym do pracy na stanowisku samodzielnym to zapraszamy w wyznaczonych godzinach (czas trwania 30-45 min).

 

Pracownia Obróbki Drewna – warsztaty łyżkarskie

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką tradycyjnego, ręcznego wyrobu łyżek drewnianych i będą mogli samodzielnie wykonać własną łyżkę.

 

Ogólna morfologia drewna i inne zagadnienia materiałoznawcze

Wykład będzie poświęcony sprawom materiałoznawczym – cechom drewna, rozpoznawaniu gatunków i ich zastosowaniu w obróbce. Zapraszamy!

 

Podstawy drzeworytu

Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy techniki drzeworytniczej i samodzielnie wykonają klocek drzeworytniczy, który będą mogli następnie odbić na papierze.

 

Tradycyjne połączenia poprzeczne drewna

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi połączeniami poprzecznymi wykorzystywanymi w stolarstwie i ciesielstwie. Będę mieli okazję wykonać przykładowe złącza. Zapraszamy!

 

Tradycyjne połączenia wzdłużne drewna

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi połączeniami wzdłużnymi wykorzystywanymi w stolarstwie i ciesielstwie. Będą mieli okazję wykonać samodzielnie przykładowe złącza.

 

Dyżur w pracowni krawieckiej – praca własna

Wiesz już jak korzystać z maszyny do szycia i/lub hafciarki komputerowej? Odbyłeś szkolenie z obsługi maszyny do szycia i/lub hafciarki komputerowej w ramach warsztatów lub dyżuru (tylko maszyna do szycia) w Pracowni Krawieckiej? Masz pomysł na swój projekt szyciowy lub hafciarski ale nie czujesz się pewnie, aby go samodzielnie zaczynać? A może chcesz nauczyć się szyć coś bardziej skomplikowanego? Nie czekaj i zapisz się na pracę własną w ramach dyżuru w Pracowni Krawieckiej! W tym czasie w Pracowni dyżuruje Opiekunka, która z przyjemnością doradzi Ci w interesujących Cię tematach. Rozpocznij swój szyciowy projekt pod okiem wieloletniej szyciuszki.

 

Szkolenie z obsługi overlocka

Warsztat przeznaczony TYLKO dla osób z uprawnieniami do rezerwacji stanowiska z maszyną do szycia. Jeśli nie posiadasz powyższych uprawnień, serdecznie zapraszamy na warsztat “Szycie dla początkujących – warsztat I stopnia z użyciem maszyny do szycia”. *Podczas zajęć poznasz podstawy materiałoznawstwa, w tym różnice między tkaniną a dzianiną oraz ich wpływ na proces szycia na overlocku. Nauczysz się budowy i przygotowania overlocka do pracy, w tym nawlekania nici i regulacji parametrów maszyny. *W drugiej części warsztatów będziesz miał okazję samodzielnie wykonać szwy na różnych materiałach, zdobywając praktyczne umiejętności niezbędne do pracy z overlockiem. Warsztat zapewni solidne podstawy, które pozwolą na dalszy rozwój w zakresie szycia z użyciem overlocka.

 

Szycie dla początkujących – warsztat I stopnia z użyciem maszyny do szycia

TYLKO DLA NOWYCH UCZESTNIKÓW! Jeżeli był_ś już na innych warsztatach (z serii “Uszyj to!”) lub szkoleniu z obsługi maszyny do szycia to ten warsztat nie jest dla Ciebie :c Posiadasz już umiejętności korzystania z maszyny do szycia, dlatego serdecznie zapraszamy na dyżury w Pracowni Krawieckiej lub warsztat II stopnia z użyciem maszyny do szycia, albo zarezerwuj sobie stanowisko krawieckie w naszej Pracowni, gdzie będzie na ciebie czekać poradnik jak krok po kroku zrobić ten projekt. Twoja ulubiona koszula ma dziurę? Kupione poszewki na poduszki są za duże? A może chciał_byś zrobić komuś własnoręcznie wykonany prezent? Nie czekaj i już teraz zapisz się na warsztat szycia dla początkujących! Podczas tych zajęć zapoznasz się z wielofunkcyjną maszyną do szycia i jej użytkowaniem, a nowe wiadomości wypróbujesz szyjąc swój pierwszy szyciowy projekt. Po warsztatach wyjdziesz z nowymi, nietuzinkowymi umiejętnościami oraz własnoręcznie wykonanym, niewielkim projektem.

W trakcie zdobędziesz umiejętności potrzebne do samodzielnej obsługi maszyny: ● budowa maszyny do szycia ● zastosowanie igieł i ich montowanie w maszynie ● nawlekanie nici Oprócz tego zostaniesz zaznajomiona/y z podstawami szycia, które można wykorzystać do swoich krawieckich projektów. Wszystkiego nauczysz się w praktyce!

 

Kosmetyczka – warsztat II stopnia z użyciem maszyny do szycia

Jeżeli nie był_ś jeszcze na warsztacie „szycie dla początkujących- warsztat I stopnia z użyciem maszyny do szycia”, warsztacie z serii „Uszyj to!” lub szkoleniu z obsługi maszyny do szycia w ramach dyżuru w Pracowni Krawieckiej, to ten warsztat nie jest dla Ciebie. Zapraszamy najpierw na jedne z powyższych zajęć, a następnie na ten warsztat szyciowy II stopnia. Chcesz rozwinąć swoje umiejętności krawieckie szyjąc wieloetapowy projekt? Wiesz jak obsłużyć maszynę do szycia i postawił_ś już swoje pierwsze szyciowe kroki? Nie czekaj i zapisz się na warsztat II stopnia z użyciem maszyny do szycia! W trakcie zajęć uszyjemy od początku do końca własną kosmetyczkę z podszewką! Na koniec wyjdziesz z Pracowni z własnoręcznie wykonaną kosmetyczką, która może Ci posłużyć w wielu różnych sytuacjach – jako organizer, piórnik, torebka na bibeloty i wiele innych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

W ramach tego projektu:

  • nauczysz się jak wszyć zamek za pomocą specjalnej stopki
  • uszyjesz kieszonki
  • wykonasz podszewkę

 

Warsztaty z hafciarki komputerowej

Kolorowy haft na koszulce, a może naszywka na plecak? To i wiele innych będziesz w stanie samodzielnie wykonać z wykorzystaniem hafciarki komputerowej! W trakcie zajęć zdobędziesz umiejętności potrzebne do samodzielnej obsługi hafciarki oraz zapoznasz się z jej możliwościami. Wszystkiego nauczysz się w praktyce! Po warsztatach wyjdziesz z nową, nietuzinkową wiedzą, a także własnoręcznie wykonaną naszywką. Po szkoleniu uzyskasz uprawnienia do rezerwacji stanowiska z hafciarką komputerową i uzyskasz możliwość korzystania z niej do swoich projektów.

Na tych zajęciach uczestnik dowie się:

  • samodzielnego posługiwania się hafciarką
  • podstawowych sposobów wykorzystania możliwości hafciarki

 

Podstawy programowanie w języku Python

Kurs programowania w języku Python podzielony jest na trzy części trwające po trzy godziny zegarowe.

Podczas pierwszej części prezentowane są podstawy języka programowania: podstawowe typy obiektów, instrukcje warunkowe, pętle oraz przykładowe funkcje do wykonywania podstawowych zadań i obliczeń. Stanowi to niezbędną podstawę do dalszej nauki programowania. Na koniec pierwszej części kursu uczestnicy piszą prosty przykładowy program do gry w papier/nożyce/kamień. W drugiej części kursu uczymy się wczytywać dane do programu oraz prowadzić podstawowe analizy przebiegów czasowych (na przykładzie indeksów giełdowych) oraz przeszukiwania tekstu na stronach internetowych. Do powyższych zadań wykorzystywane są gotowe funkcje i biblioteki.

Podczas drugiej części kursu uczestnicy uczą się tworzyć własne funkcje w języku programowania Python oraz korzystać z biblioteki/funkcji do rysowania wykresów w dwóch oraz trzech wymiarach. Uczestnicy zapoznają się także z biblioteką do wczytywania złożonych struktur danych.

Podczas trzeciej części kursu uczestnicy piszą programy do przetwarzania i analizy złożonych struktur danych lub realizacji prostych zadań na komputerze. W szczególności zachęcam do analizy własnych danych ze studiów/pracy lub realizacji własnych pomysłów na program. Na życzenie uczestników mogą zostać omówione także metody statystyczne do analizy danych. Dodatkowo trzecia część kursu obejmuje wprowadzenie do pisania klas w języku Python. Kurs prowadzony jest interaktywnie tzn. uczestnicy proszeni są o pisanie prostych krótkich programów podczas kursu w celu utrwalenia i zrozumienia języka programowania/algorytmów. Proponowane rozwiązania będą szczegółowo omawiane i prezentowane podczas trwania zajęć oraz udostępniane on-line dla uczestników szkolenia.

Czego się nauczysz?

  • Poznaje podstawy języka programowania Python – obiekty, instrukcje warunkowe i pętle
  • Poznaje podstawowe algorytmy, które może także zastosować w innym języku programowania
  • Uczy się korzystać z bibliotek do wczytywania, wizualizacji i analizy danych.
  • Uczy się rozwiązywać podstawowe problemy programistyczne.
  • Uczy się pisać własne programy i wymyślać proste algorytmy.

Co trzeba wiedzieć na wejściu?

Kurs prowadzony jest od podstaw więc nie jest wymagana umiejętność programowania. Jeżeli uczestnik nie miał wcześniej doświadczenia w programowaniu to uważam że pierwsza część kursu jest obowiązkowa. Jeżeli uczestnik programował już w języku python to może przyjść ewentualnie na drugą i trzecią część kursu. Do udziału w kursie potrzebny jest własny komputer (dowolny system operacyjny) z zainstalowanym oprogramowaniem Anaconda (pobrać ze strony https://www.anaconda.com/). Dopuszczalna jest praca w parach/trójkach na jednym komputerze.