Pracownia Obróbki Drewna
W Pracowni Obróbki Drewna można realizować wszelakie projekty i pomysły związane z pracą z drewnem i materiałami drewno-pochodnymi. Jesteśmy w stanie pomóc Ci począwszy od prostych czynności jak nawiercenie otworów, przeszlifowanie drewna, przycięcie czy zbicie desek, poprzez naprawę mebli i wyrobów drewnianych, a kończąc na autorskich projektach drewnianych pojemników, szkatułek, instrumentów, breloczków, rzeźb, figurek czy tysiąca innych pomysłów!
Zapisy na dyżury, warsztaty pojawiają się tutaj.
Rezerwacje stanowisk znajdziesz tutaj.
Pracownia jest dedykowana trzem podstawowym aktywnościom:
- Pracy własnej
- jest to czas, który możesz spędzać w pracowni według własnego uznania pracując nad swoimi projektami. Aby mieć do niej dostęp musisz uprzednio odbyć kurs BHP, który jest kilka razy w miesiącu. Terminy kursów na dany miesiąc znajdziesz na stronie Inkubatora UW. Tam też możesz zarezerwować stanowisko swojej pracy. Do twojej dyspozycji są wszystkie narzędzia ręczne, w tym te znajdujące się w „Szafie Ogólnodostępnej”. Pamiętaj, że kończąc pracę zawsze musisz po sobie posprzątać.
- Konsultacjom/dyżurom
- podczas nich opiekun pracowni jest do Twojej dyspozycji. Możesz skorzystać z jego wiedzy omawiając projekt czy konsultując jego wykonanie. Dyżur to także okazja do skorzystania z elektronarzędzi zamkniętych w „Tajnej Szafie”, z których nie można korzystać bez nadzoru opiekuna przy Pracy Własnej. Pamiętaj, że opiekunowie są dostępni także mailowo. Czasem wystarczy napisać by coś skonsultować.
- Warsztatom i Wykładom tematycznym
- Warsztaty są organizowane przynajmniej raz w miesiącu. Podczas nich masz szanse zdobyć konkretne umiejętności, które mieszczą się w oferowanej problematyce. Organizujemy zajęcia np. z technik stolarskich/ciesielskich (rodzaje połączeń, praca narzędziami), a także łyżkarstwa, drzeworytu czy renowacji mebli. Bieżąca oferta znajduje się na stronie Inkubatora UW.
- Wykłady uzupełniają prowadzone warsztaty o komponent teoretyczny.
Pracownia wyposażona jest w dedykowane narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia, do których dostęp jest zależny od stopnia trudności obsługi danego narzędzia.
Narzędzia ręczne – wolny dostęp:
- dłuta o różnej geometrii ostrza, dłuta rzeźbiarskie, dłuta oraz noże snycerskie i łyżkarskie; pobijaki;
- piły płatnice, grzbietnice i ramowe (w tym japońskie i europejskie);
- piły japońskie, piły budowlane, piła grzbietnica;
- strugi, cykliny, ośniki, pilniki;
- ściski, imadła;
- narzędzia pomiarowe i traserskie;
- wszelkiego rodzaju narzędzia warsztatowe;
Elektronarzędzia – wolny dostęp:
- Wkrętarki akumulatorowe 12V Milwaukee M12
- Niezawodne, kompaktowe wkrętarki akumulatorowe, idealne do skręcania elementów drewnianych i metalowych. Zasilane akumulatorem 12V, oferują dużą moc i wydajność w poręcznym formacie.
- Na wyposażeniu szeroki wybór wierteł i bitów.
- Instrukcja obsługi Milwaukee M12
- Szlifierka mimośrodowa Bosch GEX 125-1 AE
- Szlifierka do precyzyjnej obróbki powierzchni, wyposażona w funkcję regulacji prędkości obrotowej w zakresie od 7500 do 12000 obr./min. Dzięki ruchowi mimośrodowemu pozwala na uzyskanie idealnie gładkich powierzchni.
- Na wyposażeniu również tarcze ścierne 125 mm o różnych gradacjach.
- Instrukcja obsługi Bosch GEX 125-1 AE
- Szlifierka taśmowa ręczna Bosch PBS 75 AE
- Mocna szlifierka taśmowa ręczna, idealna do szybkiego usuwania dużych ilości materiału. Wyposażona w system automatycznego napinania taśmy, gwarantuje precyzyjną pracę na dużych powierzchniach. Posiada regulację przesuwu taśmy w zakresie od 200 do 300 m/min.
- Na wyposażeniu taśmy ścierne o różnych gradacjach.
- Instrukcja obsługi Bosch PBS 75 AE
- Odkurzacz Bosch GAS 35 L AFC
- Profesjonalny odkurzacz do zastosowań przemysłowych, wyposażony w system automatycznego czyszczenia filtra (AFC). Idealny do zbierania pyłów podczas pracy z narzędziami stolarskimi, co daje możliwość utrzymania czystości podczas pracy.
- Instrukcja obsługi Bosch GAS 35 L AFC
- Pistolet do klejenia na gorąco Rapid PRO EG360
- Pistolet do precyzyjnego klejenia na gorąco, idealny do łączenia różnych elementów drewnianych, materiałów tekstylnych czy plastikowych. Umożliwia szybkie i trwałe klejenie. Posiada regulację temperatury w zakresie od 120 do 230 °C. Przyjmuje klej w sztyftach o średnicy 12 mm.
- Instrukcja obsługi Rapid PRO EG360
Elektronarzędzia – dostęp podczas dyżuru opiekuna przestrzeni:
- Wiertarka kolumnowa OPTIMUM OPTI
- możliwość regulacji obrotów.
- Pilarka zagłębiarka Bosch GKT 55 GCE
- Profesjonalna pilarka do precyzyjnych cięć zagłębiających w drewnie, sklejce i materiałach kompozytowych. Umożliwia dokładne cięcia pod różnymi kątami dzięki regulacji głębokości i kąta cięcia. Średnica tarczy tnącej zagłębiarki wynosi 165 mm oraz charakteryzuje się możliwością głębokości cięcia do 50 mm.
- Na wyposażeniu również listwy prowadzące.
- Instrukcja obsługi Bosch GKT 55 GCE
- Frezarka górnowrzecionowa Bosch GOF 1600 CE
- Precyzyjna frezarka z regulacją obrotów w zakresie 10000-25000 obr./min , idealna do wykonywania różnorodnych rowków, gniazd, zaokrągleń oraz faz krawędzi przy maksymalnym skoku korpusu frezarki wynoszącym 78 mm. Posiada stabilny system prowadzenia, umożliwiający dokładne wykończenia.
- Na wyposażeniu również komplet frezów i listwy prowadzące.
- Instrukcja obsługi Bosch GOF 1600 CE
- Frezarka górnowrzecionowa akumulatorowa Makita DRT50Z
- Bezprzewodowa frezarka, zapewniająca pełną mobilność i elastyczność w pracy. Dzięki regulacji obrotów w zakresie 10000-30000 obr./min i ergonomicznemu kształtowi jest doskonała do precyzyjnych prac stolarskich. Bezprzewodowość zapewnia wyższy komfort pracy i krótki czas przygotowania narzędzia do pracy.
- Na wyposażeniu również komplet frezów.
- Instrukcja obsługi Makita DRT50Z
- Piła taśmowa modelarska Proxxon Micromot MBS 240/E
- Mała piła taśmowa, doskonała do precyzyjnych cięć w modelarstwie oraz pracy z delikatnymi materiałami. Umożliwia dokładne wycinanie skomplikowanych kształtów. Piła taśmowa posiada stół o wymiarach 200×200 mm.
- Instrukcja obsługi (EN) Proxxon Micromot MBS 240/E
- Piła taśmowa Hammer N2-38
- Profesjonalna piła taśmowa do cięcia dużych elementów drewnianych, zapewniająca wysoką precyzję i wydajność. Umożliwia wydajne cięcie po łuku lub po linii prostej drewna od dużej grubości przy wysokość cięcia do 310 mm, szerokość cięcia do 360mm. Piła taśmowa posiada stół o wymiarach 400×510 mm.
- Instrukcja obsługi (EN) Hammer N2-38
- Wyrzynarki Bosch GST 90 E
- Wysokowydajne wyrzynarki do cięcia płyt prostoliniowo i krzywoliniowo o złożonym obrysie. Regulacja obrotów w zakresie 500-3100 obr./min umożliwiają precyzyjne cięcie w materiałach drewnianych, sklejce, a także tworzywach sztucznych.
- Na wyposażeniu również różnego rodzaju brzeszczoty.
- Instrukcja obsługi Bosch GST 90 E
- Lamelownica Makita DPJ180Z
- Narzędzie do precyzyjnego łączenia blatów drewnianych za pomocą lameli np. w celu ich poszerzenia przy zachowaniu współpłaszczyznowości (połączenie klejone). Zasilana akumulatorem, umożliwia szybkie i trwałe tworzenie połączeń w konstrukcjach drewnianych.
- Na wyposażeniu również lamelki.
- Instrukcja obsługi Makita DPJ180Z
- Wiertarka ręczna
- Szlifierka kątowa
Do pełnej dyspozycji użytkowników przestrzeni są również:
- elementy złączne (wkręty budowlane, konfirmaty, gwoździe, taśmy, kleje itp.)
- powłoki do drewna i akcesoria (lakiery, oleje, farby, pędzle)
- akcesoria pomocnicze (papier ścierny, ołówki, nożyki, szczypce)
- artykuły BHP (okulary ochronne, ochronniki słuchu, rękawice robocze / jednorazowe, fartuchy robocze)
Ponadto mamy zapasy drewna i sklejki dostępne dla użytkowników przestrzeni. Nad wszystkim czuwają opiekunowie pracowni który zawsze chętnie pomogą, przeszkolą i doradzą. Zapraszamy do przyjścia w czasie dyżurów Pracowni Obróbki Drewna.
FAQ
- Czy jeżeli nie jestem ani studentem, ani pracownikiem to mogę korzystać z pracowni?
- Niestety nie. Z pracowni mogą korzystać wyłącznie aktualni studenci (w tym doktoranci) i pracownicy.
- Czy jako absolwent UW mogę korzystać z pracowni?
- Niestety nie.
- Czy mój znajomy, który nie jest pracownikiem/studentem UW może ze mną pracować w pracowni?
- Niestety nie. Tylko aktualni pracownicy i studenci mogą przebywać w pracowni.
- Ile materiału z pracowni mogę wykorzystać na swój projekt?
- W przeciągu semestru jeden student może wykorzystać ok. połowę sklejki/płyty, czyli kawałek wielkości ok. 1,5×1,5 m oraz ekwiwalent w materiale litym (drewno naturalne), tj. do 2,5 m2.
- Czy mogę przynieść własny materiał?
- Tak, możesz. Jeżeli jednak nie zdążysz go wykorzystać podczas jednego pobytu w pracowni koniecznie opisz go, aby ktoś omyłkowo go nie wykorzystał do własnego projektu.
- Jaki materiał mogę przynieść?
- Możesz przynosić zarówno materiał lity, jak i różnego rodzaju sklejki/płyty. Miej proszę jednak na uwadze, że pracownia nie jest duża. Nie przynoś też gałęzi ani pozostałości po opakowaniach (np. europalet).
- Czy mogę zostawić projekt w pracowni by dokończyć pracę później?
- Tak, w tym celu będziesz musiał go opisać i odłożyć w stosowne miejsce. Szczegóły wyjaśni Ci opiekun podczas szkolenia BHP. Pamiętaj, że Twój projekt może znajdować się w pracowni wyłącznie do końca semestru, w którym rozpocząłeś nad nim pracę – chyba, ze uzyskasz indywidualną zgodę opiekuna na wydłużenie czasu.
- Czy w pracowni mogę pracować z innym materiałem niż drewno?
- Tak, ale tylko w sytuacji gdy materiał ten stanowi integralny element obiektu drewnianego (np. zawiasy, uchwyty, itd.). Pamiętaj, ze nie jest to pracownia obróbki metalu, ani pracownia papiernicza. Tego rodzaju projekty musisz wykonywać gdzie indziej.
- Czy mogę wypożyczać sprzęt?
- Niestety nie. Ze sprzętu można korzystać wyłącznie w pracowni obróbki drewna. Nie można go wynosić ani na korytarz, ani też do innych pracowni Marker Space UW.
- Co mam zrobić gdy w pracowni zabraknie akcesoriów (np. klej, papier ścierny)?
- Niezwłocznie powiadom opiekuna mailowo. W najszybszym możliwym terminie uzupełnimy braki.