Konkurs Line Follower 2024
Regulamin konkursu Line Follower
Słownik pojęć:
Trasa przejazdu – specjalnie przygotowana plansza z wydrukowaną liną, po której mają poruszać się roboty
Przejazd konkursowy – przejazd robota po trasie przejazdu pod okiem sędziego z włączonym pomiarem czasu
Sędzia – osoba dbająca o prawidłowy przebieg konkursu. Sędziami konkursu “Line Follower” są: Piotr Kaźmierczak (piotr.kazmierczak@fuw.edu.pl) oraz Kamil Boryczko (kamil.boryczko@inkubator.uw.edu.pl)
- Opis konkursu
Konkurs polega na zbudowaniu autonomicznego robota, która pokona trasę przejazdu w jak najkrótszym czasie.
Konkurs organizowany jest przez Makerspace@UW. Oficjalne rozpoczęcie konkursu i otwarcie zapisów odbędzie się 07.11.2024 r. Zgłoszenia będzie można wysyłać do 20.12.2024 r. (po upływie tego terminu możliwe jest przystąpienie do konkursu po wcześniejszym kontakcie z sędziami). Istnieje możliwość skorzystania z zajęć w Pracowniach Makerspace@UW przygotowujących uczestników do konkursu. Finał konkursu odbędzie się w okolicach maja 2025 r. Miejsce finału będzie ogłoszone najpóźniej na 2 tygodnie przed jego datą.
W konkursie mogą wziąć udział studenci, doktoranci, pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Do konkursu zostaną przyjęte całe drużyny złożone od 3 do 5 osób, w skład których wchodzi co najmniej jedna osoba studiująca na Wydziale Fizyki, uprawniona do realizacji przedmiotu Zespołowe Projekty Studenckie. W przypadku braku takiej osoby w drużynie, bądź chęci zgłoszenia się do konkursu bez pełnej drużyny prosimy o kontakt z organizatorami, bezpośredni bądź mailowy piotr.kazmierczak@fuw.edu.pl
Zgłoszenia proszę wysyłając e-mail na adres piotr.kazmierczak@fuw.edu.pl. Zgłoszenie powinno zawierać imiona, nazwiska, numer indeksu, rok i typ studiów, wydział osób zgłaszających się do konkursu.
- Przebieg konkursu
Cały konkurs będzie się składał z 3 etapów. W każdym etapie udział biorą wszystkie drużyny, a kolejność ich startu będzie wyłoniona w drodze losowania. Każda drużyna będzie miała więc 3 próby uzyskania najlepszego czasu przejazdu.
Czas będzie mierzony przez sędziego przy pomocy bramki elektronicznej lub stopera w zależności od dostępności sprzętu lub, w sytuacji awaryjnej, w inny wybrany przez sędziego sposób. Przejazd rozpoczyna i kończy się, kiedy robot przekroczy znaczniki startu/mety na trasie. Zaliczone podejście przejazdu trasy będzie tylko wtedy, jeżeli robot przejedzie całą trasę.
Do klasyfikacji generalnej będzie brany pod uwagę najlepszy wynik z 3 prób. Robot musi przemieszczać się po wyznaczonej trasie przejazdu. W przypadku jej opuszczenia musi powrócić do miejsca, w którym ją opuścił lub wcześniejszego odcinka trasy. Każda ingerencja zewnętrzna w ruch robota w czasie przejazdu będzie skutkowała doliczeniem karnego czasu do przejazdu (+5 sekund). Sędzia może uznać przejazd za nieważny w przypadku, gdy robot dokonuje zbytniego uproszczenia trasy.
Każda drużyna ma możliwość zgłoszenia 5 minutowej przerwy technicznej. W przypadku jej zgłoszenia, przejazd konkursowy danej drużyny zostanie przełożony na koniec danego etapu.
W przypadku niestawienia się drużyny na wezwanie sędziego do przejazdu konkursowego, drużyna traci jedna swoją próbę.
Trasa przejazdu będzie dostępna przez cały okres przygotowania i budowy robotów. Będzie znajdowała się w pracowni Elektronicznej i dostęp do niej będzie wolny. Zdjęcie trasy zamieszczono poniżej:
- Ograniczenia robotów i zakupy
Całkowity koszt robota nie może przekroczyć 700 zł. W koszt robota nie są wliczone akumulatory dostarczone przez Makerspace@UW oraz wydruki 3D i elementy drewniane wykonane w Makerpsace@UW z wykorzystaniem podstawowych materiałów. W koszt robota zostanie doliczony każdy element dołożony do robota z materiałów własnych oraz droższych elementów znajdujących się w pracowni Elektronicznej.
Wszelkie zakupy realizowane są przez pracowników Makerspace@UW, poprzez kontakt mailowy na adres piotr.kazmierczak@fuw.edu.pl. Nie ma możliwości zwrotu kosztów za elementy zakupione na własną rękę. Przy tworzeniu listy zakupów, proszę mieć na uwadze, żeby dana firma wystawiała fakturę VAT.
Roboty nie mogą być zbudowane na podstawie gotowych instrukcji czy zestawów. Robot musi być wykonany i zaplanowany samodzielnie przez każdą z drużyn.
- Zwycięzcy konkursu
Zwycięzcami konkursu zostają członkowie zespołu, który uzyska najkrótszy czas przejazdu swojego robota. W przypadku remisu czasów dwóch i więcej grup zwycięzcą zostaje drużyna, która uzyska najlepsze czasy w pozostałych próbach.
Najlepsze drużyny otrzymają nagrody ufundowane przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Zasady bezpieczeństwa
– Uczestnicy zawodów są odpowiedzialni za wypadki spowodowane przez roboty poza areną.
– Uczestnicy są zobowiązani do przejścia szkolenia i przestrzegania zasad BHP pracując w pracowniach Makerspace@UW.
– Uczestnicy są zobowiązani do przestrzegania ogólnie przyjętych norm moralnych i społecznych (w szczególności zabrania się celowego uszkodzenia robotów przeciwnika, przeszkadzania w przebiegu konkursu, używania niecenzuralnych zwrotów oraz używania gróźb).
– Uczestnicy są zobowiązani przestrzegania regulaminu pod groźbą wykluczenia całej drużyny z rywalizacji.
- Postanowienie ogólne
Wszelkie kwestie sporne rozstrzyga sędzia, do którego należy końcowa interpretacja regulaminu. Na uczestniku spoczywa obowiązek poinformowania sędziego o wszelkich niejasnościach w zrozumieniu i interpretacji regulaminu.
W szczególnych przypadkach organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zmian w regulaminie, które budzą wątpliwości przy ich interpretacji. Założeniem regulaminu jest uczciwa rywalizacja, dająca każdej drużynie równe szanse. Wszelkie próby naginania regulaminu oraz wykorzystywania w sposób intencjonalny ewentualnych błędów/niejasności w regulaminie, będą uznawane za działania wbrew jego postanowieniom i mogą skutkować wykluczeniem z konkursu.